Już od 8 listopada 2021r. Polacy mogą składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną tj. odciskami palców. Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego to nowe elementy dowodów osobistych.
Przypomnieć należy, że co składa się na wizerunek dowodów osobistych określa ustawa o dowodach osobistych w art. 12 i 12a. W myśl tych przepisów:
1) warstwa graficzna dowodu osobistego zawiera:
-dane dotyczące osoby: nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, wizerunek twarzy, numer PESEL, obywatelstwo, odwzorowanie własnoręcznego podpisu osoby, która ukończyła 12. rok życia, z wyjątkiem osoby, która nie może złożyć podpisu;
– dane dotyczące dowodu osobistego: serię i numer dowodu osobistego, datę wydania, datę ważności, oznaczenie organu wydającego dowód osobisty, numer CAN.
– dane dotyczące osoby oraz dane dotyczące dowodu osobistego wraz z danymi je uwierzytelniającymi: nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL, obywatelstwo, dane biometryczne: wizerunek twarzy, odciski palców, serię i numer dowodu osobistego, datę wydania dowodu osobistego, datę ważności dowodu osobistego, oznaczenie organu wydającego dowód osobisty;
– certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację elektroniczną i uwierzytelnienie;
– certyfikat podpisu osobistego wraz z danymi do składania podpisu;
– certyfikat potwierdzenia obecności wraz z danymi umożliwiającymi jego użycie;
– przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego zgodnego z art. 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE.
Co istotne, w warstwie elektronicznej dowodu osobistego wydanego osobie, która nie ukończyła 12. roku życia lub od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców lub od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe nie zamieszcza się odcisków palców.
II. Wniosek i sposób pobrania odcisków
W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych co do zasady nie ma już możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko w urzędzie (za wyjątkiem szczególnych sytuacji, w których nie jesteśmy w stanie tego zrobić). Składanie online wniosku o dowód jest możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia albowiem od nich odciski palców nie są pobierane.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu od osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która ukończyła 12. rok życia, pobiera się odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą elektronicznego urządzenia do pobierania odcisków palców. W przypadku gdy odcisk palca wskazującego jest nieczytelny lub brak tego palca, odcisk pobiera się kolejno z palca środkowego, serdecznego albo kciuka, w odniesieniu do każdej z dłoni. Jeżeli odciski wszystkich palców danej dłoni wykazują niską jakość, pobiera się odcisk palca danej dłoni, który ma najwyższą jakość (par. 4 ust. 1-2).
Informację o tym, czy odciski palców zostały pobrane, organ gminy odnotowuje we wniosku o wydanie dowodu osobistego.
III. Wzór nowego dowodu osobistego
W związku z wprowadzeniem nowych dowodów NIE ma konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Więcej informacji o nowych dowodach można zasięgnąć na stronie https://www.gov.pl/web/e-dowod.