Wśród prawniczych kolorów z jakimi możemy napotkać się w sądzie występują: zielony, niebieski, fioletowy, czerwony, biało-czerwony oraz niebiesko-szary. Kolor żabotu powie Ci z jakim zawodem prawniczym masz do czynienia.
1. Zielony
O tym jak wygląda strój adwokata przesądza rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stroju urzędowego adwokatów biorących udział w rozprawach sądowych z dnia 27 listopada 2000r. (klik). Wspomniane rozporządzenie wprowadza rygorystyczne wymogi jakie winna spełniać toga adwokacka. Przede wszystkim to co ją wyróżnia spośród pozostałych tóg prawniczych to kolor zielony.
W myśl tych regulacji (załącznik nr 1 do rozporządzenia) przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z zielonego jedwabiu długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w 13 kontrafałd, z których środkowa, szerokości 2 cm, ma fałdy po obu stronach, a pozostałe biegną w kierunku rękawów. Kołnierz i mankiety togi mają wypustkę z zielonego aksamitu, której szerokość wynosi 0,5 cm.
Tym samym kolor ZIELONY = ADWOKAT.
2. Niebieski
Pomimo tego, że różnice między zawodem radcy prawnego, a adwokata są marginalne (o tym w innym wpisie) to kolor żabotu togi wciąż jest elementem przypominającym o przynależności do dwóch odrębnych samorządów. Radcy prawni występują w sądzie w niebieskim żabocie. Podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianego stroju adwokata, wymagania dla togi radcowskiej także są uregulowane rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stroju urzędowego radców prawnych biorących udział w rozprawach sądowych z dnia 27 listopada 2000r. (klik).
I tak przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z ciemnoniebieskiego jedwabiu długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w 13 kontrafałd, z których środkowa, szerokości 2 cm, ma fałdy po obu stronach, a pozostałe biegną w kierunku rękawów. Kołnierz i mankiety togi mają wypustkę z ciemnoniebieskiego aksamitu, której szerokość wynosi 0,5 cm.
W konsekwencji powyższego kolor NIEBIESKI = RADCA PRAWNY
3.Fioletowy (purpurowy)
Fioletowy żabot wraz z łańcuchem z wizerunkiem orła to atrybuty sędziego. Jeżeli na sali sądowej obecni są ławnicy, mają oni oczywiście togę w takim samym kolorze jak sędziowie. Z kolei w przypadku sędziów Sądu Najwyższego dodatkowym elementem stroju sędziowskiego jest biret. Zasady dot. stroju sędziego są określone przez rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie stroju urzędowego sędziów z dnia 14 października 2011 roku (klik).
Zgodnie z tym rozporządzeniem kołnierz togi posiada wszyty żabot z fioletowego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w trzynaście kontrafałd, z których środkowa, szerokości 2 cm, ma fałdy po obu stronach. Kołnierz togi i mankiety mają wypustkę w kolorze fioletowym z materiału wełnianego lub wełnopodobnego, szerokości 0,5 cm.
Podsumowując, kolor FIOLETOWY = SĘDZIA
4. Czerwony
Prokuratorzy noszą żaboty w kolorze czerwieni. Zgodnie z treścią załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 2016 roku w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów biorących udział w rozprawach sądowych (klik), toga prokuratora ma mieć wszyty wełniany, lub wełnopodobny żabot w kolorze czerwonym. Kołnierz togi i mankiety mają wypustkę z czerwonego materiału wełnianego lub wełnopodobnego o szerokości 0,5 cm.
Tym samym kolor CZERWONY = PROKURATOR
5. Biało – czerwony
Strojem urzędowym sędziego Trybunału Konstytucyjnego na rozprawie oraz podczas publicznego ogłoszenia orzeczenia wydanego na posiedzeniu niejawnym jest toga i biret. Toga jest czarna, ma biało-czerwone lamówki na kołnierzu i mankietach oraz biało-czerwony żabot; biret jest czarny, bez lamówki. Dodatkowo strój urzędowy sędziego Trybunału, który przewodniczy składowi orzekającemu, uzupełnia łańcuch z wizerunkiem orła, których wzór określają przepisy o godle Rzeczypospolitej Polskiej, według wzoru ustalonego dla sędziów sądów powszechnych (klik).
A zatem sędzia TK = BIAŁO-CZERWONY
6. Błękitno-szary
Tym samym żabot w odcieniach BŁEKITU i SZAROŚCI = RADCA PRAWNY PROKURATORII GENERALNEJ RP