Blog

Alimenty na dziecko przed jego narodzeniem. Czy można? A jeśli tak jak je uzyskać?

Zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako „KRO”) rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Sprawa jest zatem jasna co do dzieci narodzonych, których uzasadnione potrzeby wymagają co do zasady alimentacji rodziców. Co jednak w sytuacji, gdy dziecko jeszcze się nie urodziło? Czy w takiej sytuacji matka pozbawiona jest ochrony? O tym poniżej.

 W polskim prawie przyjmuje się, że dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone uważa się za urodzone, ilekroć chodzi o jego prawa – zasada ta wynika ze słynnej paremii łacińskiej „Nasciturus pro iam nato habetur, quotiens de commodis eius agitur”. Nie inaczej jest w przypadku kobiety ciężarnej, której ustawodawca zapełnił prawo do  uzyskania  od ojca dziecka środków finansowych a  utrzymanie siebie w okresie porodu, jak i też utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. 

Jak już wcześniej wspomniałam, by uzyskać alimenty nie trzeba czekać do narodzin dziecka. Najważniejszą przesłanką powstania tego obowiązku przed narodzinami dziecka jest uprawdopodobnienie przez matkę ojcostwa mężczyzny przeciwko któremu żądania te są skierowane. Uwiarygodnienie sprowadza się do uprawdopodobnienia, że mężczyzna jest ojcem dziecka i nie wymaga zachowania szczegółowych przepisów o postępowaniu dowodowym.

Co zrobić by je uzyskać?

W ścisłym związku z art. 142 KRO pozostają przepisy art. 754 KPC. Zgodnie z art. 754 KPC Sąd może jeszcze przed urodzeniem się dziecka zabezpieczyć przyszłe roszczenia alimentacyjne związane z ustaleniem ojcostwa, o których mowa w art. 141 i art. 142 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przez zobowiązanie obowiązanego do wyłożenia odpowiedniej sumy na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na utrzymanie dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. W sprawach tych termin do wytoczenia powództwa wynosi trzy miesiące od dnia urodzenia się dziecka. 

Jak duże może być świadczenie?

To zależy. W odniesieniu do roszczeń opartych na art. 141 KRO ustawodawca wymaga „przyczyniania” się do wydatków w rozmiarze „odpowiadającym okolicznościom”, a w art. 142 KRO już „wyłożenie” przez ojca odpowiedniej sumy pieniężnej. Tym samym w pierwszym przypadku ojciec ma jedynie przyczyniać się do zaspokojenia potrzeb matki i dziecka, w drugim zaś ma wyłożyć całą sumę, która ma być odpowiednia. Podstawowe składowe takiego roszczenia alimentacyjnego, które należy brać pod uwagę to: wyżywienie, odzież, zabawki, środki higieny, środki codziennego użytku, wyjazdy, transport, opieka, rozrywka, czynsz, media i inne opłaty eksploatacyjne.  Dla określenia  wysokości alimentów istotnym jest ustalenie, czy w okresie porodu wzrosły koszty utrzymania matki w porównaniu ze zwykłymi kosztami jej utrzymania. Jeżeli matka dziecka nie pracuje i nie ma prawa do zasiłku, zakres obowiązku ojca do jej utrzymania może być bardzo wysoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *