Blog

Porozumienie rodzicielskie – sposób na ugodowe uregulowanie spraw dziecka

Zgodnie z art. 58 § 1 KRO (kodeks rodzinny i opiekuńczy) w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Tym samym władza rodzicielska, alimenty jak i kontakty z dzieckiem są elementami obligatoryjnymi wyroku, jeżeli tylko strony postępowania mają małoletnie dzieci. Istotnym jednak jest fakt, że Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Z całą pewnością takie porozumienie pozwoli na szybsze rozpoznanie sprawy i daje rodzicom możliwość samodzielnego kształtowania spraw dot. dzieci bez ingerencji Sądu.

Jak przyjmuje się w piśmiennictwie porozumienie ma spełniać następujące funkcje:
1) ułatwiającą stronom uregulowanie sytuacji porozwodowej, zachęcenie do rozważenia sposobów dalszego postępowania dotyczącego wychowania dziecka oraz zastanowienia się nad zakresem swoich praw i obowiązków;
2) normatywną, zawierającą szczegółowe postanowienia odnośnie do pieczy rodziców nad dzieckiem;
3) edukacyjną, mającą na celu wyjaśnienie rodzicom ich praw i obowiązków rodzicielskich po rozwodzie;
4) prewencyjną, której celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów między rodzicami i angażowaniu w te konflikty dziecka.

Generalnie rzecz biorąc, małżonkowie mogą porozumieć się odnośnie do wszystkich spraw objętych ich obowiązkami oraz uprawnieniami wynikającymi z przysługującej im władzy rodzicielskiej (tak: komentarz do art. 58 KRO red. Pietrzykowski 2023, wyd. 8/J. Gajda/K. Pietrzykowski, Legalis).

Forma porozumienia

Jak wynika z treści przywołanego przepisu porozumienie należy przedłożyć Sądowi na piśmie. Tylko bowiem forma pisemna zobowiązuje Sąd do uwzględnienia porozumienia.

Elementy porozumienia

Porozumienie rodzicielskie powinno regulować podstawowe kwestie dot. pieczy nad małoletnimi dziećmi stron postępowania rozwodowego.

Przykładowy wzór porozumienia można zobaczyć tutaj: Porozumienie rodzicielskie – wzór

Na koniec warto podkreślić, że porozumienie rodzicielski nie ma obligatoryjnego charakteru. Jeśli tylko rodzice chcą takie porozumienie złożyć to mogą to zrobić, ale nie mają takiego obowiązku. Złożenie planu wychowawczego z całą pewnością przyspieszy jednak rozpoznanie sprawy więc jeżeli tylko strony są w stanie ugodowo rozwiązać pewne kwestie dot. dzieci jeszcze przed rozwodem to z cała pewnością warto to uczynić. Pozwoli to małżonkom uniknąć dodatkowego stresu przy sprawie rozwodowej, która już sama w sobie wiąże się zazwyczaj ze znacznym ładunkiem emocjonalnym dla stron procesu rozwodowego.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *