Blog

Fryzjer spalił mi włosy! Słów kilka o tym jak uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Zlecenie usługi fryzjerskiej to nic innego jak zawarcie umowy o dzieło. Klient informuje fryzjera o tym, co ma wykonać, a fryzjer przyjmując zamówienie powinien dzieło wykonać zgodnie z zaleceniami i wymogami klienta. Oczywistym jest, że to fryzjer, podejmuje decyzje o tym, czy jest w stanie wykonać pracę zgodnie z wymogami klienta, a­ przeszkodą w tym względzie mogą być np. słabe, zniszczone już włosy.

Co zatem w sytuacji, gdy włosy zostały ścięte nierówno, koloryzacja odbiega od zamierzeń klienta bądź co gorsza włosy zostały zniszczone?

W pierwszej kolejności niezadowolony klient winien zareklamować wadliwą usługę.

W przypadku wadliwie wykonanej usługi masz prawo zażądać od fryzjera poprawienia fryzury, a jeśli jest to niemożliwe, obniżenia ceny usługi.

W sytuacji, gdy w/w żądania nie wystarczają by zapewnić klientowi satysfakcjonującą rekompensatę może on zażądać zadośćuczynienia i odszkodowania (np. za zabiegi regeneracyjne). Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji, w których niewłaściwie wykonana usługa wyrządziła klientowi szkodę lub krzywdę.

Odszkodowanie ma na celu zrekompensować doznaną szkodę majątkową tzn. koszty które poszkodowany klient musiał ponieść by zregenerować zniszczone nieudanym zabiegiem włosy np. koszty leczenia, wizyt u dermatologa/trychologa, przyjmowanych preparatów itp.

Zadośćuczynienie z kolei ma na celu zrekompensować doznaną krzywdę tj. negatywne przeżycia psychiczne związane z uszkodzeniem włosów takie jak np. pogorszenie się własnej samooceny.

Co zrobić by je uzyskać?

W pierwszej kolejności należy wystosować do usługodawcy pisemne wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia lub/i odszkodowania, w którym wskazać należy wysokość dochodzonej kwoty i szczegółowo przedstawi z czego ta kwota wynika. W przypadku odmowy zapłaty kolejnym krokiem jest zainicjowanie postępowania sądowego w przedmiotowej sprawie.

W postępowaniu sądowym w szczególności należy wykazać szkodę/krzywdę, nieprawidłowo wykonaną usługę oraz związek przyczynowy między tą usługą, a doznaną szkodą/krzywdą.

Jak duże może być zadośćuczynienie?

Koniecznym dla oceny zasadności dochodzonego przed sądem zadośćuczynienia jest ustalenie rozmiaru cierpień i krzywd jakich klient doznał w wyniku wykonanego zabiegu fryzjerskiego, bowiem właśnie to kryterium decyduje o wysokości zadośćuczynienia jaka należna jest poszkodowanemu. Ustawodawca nie określił wprost przesłanek, które winny stanowić podstawę dla ustalenia zakresu krzywdy, wskazując jedynie że sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Jaka to będzie odpowiednia suma? Taka, która będzie uwzględniać rodzaj naruszonego dobra, zakres i rodzaj rozstroju zdrowia, czas trwania cierpień, ból i inne dolegliwości oraz cierpienia psychiczne, wiek poszkodowanego, intensywność ujemnych doznań fizycznych i psychicznych, rokowania na przyszłość, poziom winy sprawcy, negatywne skutki zdrowotne jakie osoba poszkodowana będzie zmuszona znosić w przyszłości.

Dla przykładu można odnieść się do wyroku Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ o sygn. akt I C 1622/15, który przyznał powódce kwotę 10.000 zł tytułem zadośćuczynienia. Sąd przyjął wówczas, że powódka została pozbawiona swojego atrybutu w postaci półdługich włosów, które częściowo wypadały w wyniku nieudanie wykonanej ondulacji, a w wyniku czego poszkodowana unikała ludzi, straciła poczucie własnej wartości, a włosy odrastały przez kolejne 2 lata.

W w/w postępowaniu powódka uzyskała także pełne odszkodowanie, na które składały się takie kwoty jak zwrot kosztu nieprawidłowo wykonanej usługi trwałej ondulacji oraz kwoty wydatkowane na zakup środków do leczenia i pielęgnacji zniszczonych włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *